2 Haziran 2020

Android Studio 4.0’de neler yeni

ile umut

Daha önceden takip edenler yani beta yada canary sürümü kullananlar biliyorlardır, view binding ve jetpack compose ancak bu sürümlerde kullanılıyordu. Tabi onun dışında da yenilikler çok ancak community bunları daha yakından takip ediyordu.

Bu versiyonun bana göre dört özelliği çok mühim. Viewbinding, android studionun hızlı derlemesi, modular sistem ve tabiki motion layout.

Viewbinding kotlin syntetici öldürdü ve hatta öldürmeli, databindingin de gereksiz kullanımı engellenmiş olur (databinding gereksiz demiyorum yanlış anlaşılmasın). Ekstra findviewbyid kodlarına da gerek zaten duymayalım.

Modüler sistemde eskiden şu şekilde app modülü birbiriyle haberleşirken;

Şimdi ise modülleri birbirine ekleyebiliyorsunuz ve haberleşme sağlayabiliyorsunuz. Ama bu işleri yaparken single responsibility’i unutmayıp bağımlılıkları ortadan kaldırmazsanız projeniz çok karmaşık bir hale geleceğini unutmayın.

image 1
Feature on feature

Bu işlemi yaparken gradle içerisinde normal modül ekler gibi yapabilirsiniz.

image 2
image 3

Ancak şu kodu android studio ayarlarına help menüsünden eklemeniz gerekiyor.

-Drundebug.feature.on.feature=true

Ve son olarak motion layout editörü;

Gerçekten frame by frame mantığında artık sonunda yapıldı dediğim özellik geldi. Yaklaşık 15 sene öncesinde Adobe Flash uygulamasıyla yapılan animasyon mantığında kullanımı kolay geçiş animasyonu özelliği sundular. Daha doğrusu motion layout zaten vardı ancak gui yani editörünü yeni sundular. Çok yakında size kullanımı konusunda örnek bir video paylaşacağım.

Google’ın kendi paylaşmış olduğu kısa video’dan da yeni özellikleri görebilirsiniz.

Android Studio 4.0’da neler yeni?