8 Mayıs 2020

5 yazılım diliyle Merhaba dünya!

ile umut

Sitemi yenilerken yeniden merhaba dünya demek istedim. Bu kaçıncı deyişim bilmiyorum 🙂 Ama faydalı olmaya çalıştığım için demeye devam edeceğim gibi görünüyor. Sizlere ios, android, flutter, ruby, python, javascript gibi yazılım dillerine değinip, bildiklerimi ve öğrenme sürecimdeki konuları paylaşacağım.

Mobil Yazılım Dilleri

ios ve Android

Programlama dillerinden android tarafında her ne kadar java ile başlamış olsamda özellikle kotlin tarafında, ios için swift ve yeni özellikler, belki mvvm, viper gibi mimariler hakkında bilgiler paylaşırım.

Flutter

Dart’ta ise Flutter’ı alfayken takip ediyordum ve gittikçe popülerleştiği ve popülaritesi artacağı için sizinle yenilikleri, widgetları ve dart hakkında bilgiler paylaşacağım.

ruby vs python
ruby vs python

Ruby dilinde sinatra ve özellikle ruby on rails gibi frameworkler hakkında paylaşımlarım olacaktır.

Python yeni öğrenmeye başladığım bir dil, hug ile api yazmayı sqlalchemy ve marshmallow gibi kütüphaneleri deniyorum, bu konular hakkında bilgiler paylaşabilirim.

vuejs
Vue.js

Aynı şekilde vuejs tarafında da çok yeniyim ama bayağı yol katettim, paylaşacağım güzel şeyler olacaktır. Bunlar dışında denk gelirse react, php gibi konularda da paylaşım yapabilirim. Eskisi kadar önemsemesemde yaptığım veya yapacağım projeler olabilir, laravel henüz ölmedi.

Zaman bulabilirsem birden programlama dilinde aynı şeyleri yapıp karşılaştırmayı da düşünüyorum. Yani popüler 5 yazılım dilinde nasıl farklılıklar var karşılaştırıp seçim şansınızı kolaylaştırma gibi bir düşüncem var.

Önceki bir kısım yazıma blog.umutbey.com‘dan hala ulaşabilirsiniz.

Bazı başlıklar:

RSS sorunu: WP HTTP Error: cURL error 28: Operation timed out after 10001 milliseconds with 0 bytes received