man holding credit card and browsing smartphone on street
28 Ağustos 2023

Yurtdışında telefon kullanımı

ile umut

Sim kartımı nasıl kullanırım?

Yurtdışında telefon kullanımında Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un anlaşmalı olduğu firmalarla roamingi açtığınızda kullanabiliyorsunuz ancak bu en uygun haliyle geçtiğimiz senelerde günlük 150TL gibi bir rakamdı. Şu anda ne kadar olduğunu bilmiyorum çünkü artık ihtiyaç duymuyorum.

Esim nedir?

Esim olayı ülkemizde çok yaygın olmasa da bazı merkez şubelerden kart gibi fiziki olarak gidip satın alınabiliyor. Esim, telefonunuza sim kart takmadan aynı şekilde yararlanabileceğiniz ancak sadece esim teknolojisine sahip olan model telefonlarda çalışabilmektedir. Olay çok basit, eskiden nasıl kontür yüklemek için bazı numaralar giriyorsak sisteme burda da benzer hatta yurtdışındaki yani size anlatacağım esim sağlayıcıda sadece uygulama üzerinden aktifleştiriyorsunuz.

Ben telefonla görüşme işini whatsapp üzerinden yaptığım için data hattı yeterli oldu o nedenle yurtdışında internet kullanımı benim ve işlerim için önem arz ediyordu. Dolayısıyla seçimimi araştırarak herkez Holafly ve Airalo’yu önerse de fiyatlarına bakarak RedteaGO esim hattını seçtim.

En ucuz hat RedteaGO data hattı

Geçtiğimiz hafta Sırbistan’a geziye gittik ve burada daha önce gittiğim gibi normal hattımla ve kaldığımız oteldeki wifileri bulmak yerine bunu kullandım. İlk deneyimlerime göre çok iyiydi. Önceden zaten çeviri ve haritaları offline olarak indirmiştim dolayısıyla 4 günlük gezi için 1.5gb’lık bir data hattı yeterli geldi. Ancak tabi bu kişiden kişiye değişir. KOBE0008 promosyon kodunu uygulamaya girip ayarlardan Promo Code bölümüne girerseniz. İlk satın almanızı gerçekleştirdikten sonra 3$ kazanıyorsunuz. Ben de aynı şekilde kupon kodunu girdim ve ilk gün için 1 günlük 500mb’lık 1.6$’a gelen paketi alıp aktifleştirdim. İlk gün biraz meraktan fazla harcanabiliyor ama tam 24 saat biterken bitiyordu ve sonrasında 3$ yüklendiği için 7 günlük 1GB paketi aldım 2,69$’a. Kupon kodundan arttı bile :). Bu arada ben avrupa konumunda çeken paketi almıştım, tek ülke seçince daha uygun olabiliyor. Hatta avrupa paketini şu an Türkiye’den bitirmek için şu an dışarıda bu yazıyı RedteaGO hattının interneti ile yazıyorum. Global dünyada bazı şeyleri daha uyguna yapabilmek güzel geliyor.

Yurtdışında telefon kullanımı için Dip Not

Elimde İngiltere fiziksel hattı olan Lebara da mevcut. Ancak Roaming kapsamında ne Türkiye’de ne de Sırbistan’da paket almama rağmen kullanamadım. Hat çekiyor 4g gösteriyor ancak detaylı incelemelerime göre Avrupa ülkeleri dışında anlaşması olmadığı için şebekeye bağlansa bile hat çalışmıyor.

RedteaGO Promosyon Kodu

Önemli bir bilgi ilk ödemenizi yapmadan miktar hesabınıza eklenmiyor. KOBE0008 bu kodu ayarlardan promosyon kısmına girip ilk ödemenizi yaptıktan sonra ikinci kere yeni bir esim alıp kullanabiliyorsunuz.

Umarım faydalı olmuştur.