Deezer vs Spotify
26 Eylül 2020

Deezer vs Spotify: 1 numara kim?

ile umut

Son yıllarda popüler müzik dinleme uygulamaları insana nasıl hitap edeceğini bilir oldu. Bakalım Deezer vs Spotify: 1 numara kim olacak? Eskisi gibi kasetten, daha ileriye gidelim cd’den yada napster’dan mp3 dinleme alışkanlığı kalmadı. eskiden kalma editor alışkanlığımı devam ettirmek istedim. Herhalde 15 yılı geçmiştir, Tamindir.com‘da üst düzey editörlük, inndir.com sitesinde de kıdemli editörlük yapalı. Sanırım inndir.com artık çalışmasada tamindir o zamanlar yeni kurulmuştu ve şu anda epeyi popüler görünüyor. Lise yıllarımda öyle eğlenceli bir dönem geçirmiştim. Neyse gelelim konumuza, Spotify mı daha iyi yoksa Deezer mı?

Deezer vs Spotify Açılış

Deezer vs Spotify
Deezer vs Spotify

Spotify’ı yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum, Deezer’ı ise yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Dolayısıyla Spotify’a yatkınlığım olduğu gerçeğini sizde gözden kaçırmayın isterim, haksızlık olmasın. Konunun uzun sıkıcı olmaması için de tv, bilgisayar ve mobil kullanımlarını gerçekleştirdim ve genel olarak hepsini bir bütün halinde anlatacağım.

Spotify

Neden Spotify kullanmalıyım?

Spotify yapay zeka ile algoritmalarını çok gelişmiş bir şekilde kullanmaktadır. Bu algoritmalar sayesinde sizin dinlediğiniz şarkı tiplerine göre bir sonraki şarkıyı seçilip size dinletiliyor. Bu Deezer’da da var elbette ama farkını ilerleyen kısımda açıklayacağım. Yani sadece sizin sevip beğenmiş olduğunuz, favorilere eklediğiniz şarkılar, listeler dışında da benzer tip şarkılar öneriyor.

Ayrıca kesintisiz yüksek kaliteli müzik dinletme olayını gerçekten başarmışlar. Bunun da çok önemli bir detay olduğunu belirtmekte fayda var.

Spotify ile Windows, Linux, Mac, Android, IOS, Android TV ve Android Auto’da da aynı şekilde kesintisiz bir şekilde kaliteli vakitler geçirebiliyorsunuz.

Arayüzü daha anlaşılır ve sade görünüyor her ne kadar iki uygulama bir birine aşırı benzesede bir süre kullanınca aradaki farkları kolayca anımsayabiliyorsunuz.

Neden Spotify kullanmamalıyım?

Ücretsiz kullanımda zaten araya sıkıştırdığı yeni veya reklam olarak almış olduğu şarkıları çok nadir de olsa size bir şekilde dinletiyor ve bu durum sizi rahatsız edebiliyor. En azından ben hoşlanmıyorum.

Sanıyorum Spotify’da artık diğer bir çok uygulama gibi desktop kısmında native değilde electron js ile masaüstü uygulama hazırladıkları için ram kullanımı biraz daha fazla olabiliyor, her ne kadar eksi olarak görsemde bence alternatiflerine göre iyi sayılabilir.

Deezer

Neden Deezer kullanmalıyım?

Spotify 1 aylık deneme süreci veriyor ve bireysel aylık ücreti şu an 17,99TL olarak hizmet veriyorlar. Deezer’da aynı şekilde 17,99TL ancak 3 ay ücretsiz deneme süreci veriyorlar. Gerçi bu dönem dönem olduğu için farklı olabilir. Aynı şekilde spotift içinde bu süre değişebilir. Deezer’ı en azından 3 aylık süreçte deneme şansınız olabilir.

Philips Televizyonları Smart TV işletim sistemi kullanıyorlar. Android TV’lere ek olarak bu sistemde de yer aldıkları için televizyondaki kullanımda ekstra hizmet sağlamış oluyorlar. Benim için faydalı oldu, ekstradan Android TV Box’ıma yüklemek durumunda kalmadan kullanabilmiş oldum.

Neden Deezer kullanmamalıyım?

Ücret ödemeden reklamlı versiyonunu kullandığınızda müzik kalitesini aşırı düşürüyor aynı durumu Spotify’da yaşamadım yada sıkıştırma yazılımları daha gelişmiş olabilir, son kullanıcıya hissettirmiyorlar.

Mobil uygulamaları her ikisininde birbirine çok benziyor, ufak farklılıklar mevcut ancak masaüstünde biraz daha karmaşık geldi bana, bazen aradığım şeyleri bulamadım.

En kötü özelliği ise çalma listenizdeki bazı müziklere başlamadan kendi kendine duruyor hatta o durduğu şarkıları çalıştırmıyor. Yazılımsal bir hata gibi duruyor. Bazende kendi kendine logout edip tekrar giriş yapmanızı istiyor. Bu arada bu iki sorunda sadece masaüstü uygulamada gerçekleşti. Mobil, TV ve Android Box’ta bir problem yaşamadım.

Deezer masaüstü uygulaması da sanıyorum ki electron js ile yapılmış ancak biraz daha çalışılması gerekiyor. Kullanıcı otomatik dışarı attığında çok basit bir görüntü ortaya çıkıyor.

ÖZET

Deezer vs Spotify: 1 numara kim? - Umut ADALI

Son yıllarda popüler müzik dinleme uygulamaları insana nasıl hitap edeceğini bilir oldu. Bakalım Deezer vs Spotify: 1 numara kim olacak? Eskisi gibi kasetten, daha ileriye gidelim cd'den yada napster'dan mp3 dinleme alışkanlığı kalmadı. eskiden kalma editor alışkanlığımı devam ettirmek istedim. Herhalde 15 yılı geçmiştir, Tamindir.com'da üst düzey editörlük, inndir.com sitesinde de kıdemli editörlük yapalı. Sanırım inndir.com artık çalışmasada tamindir o zamanlar yeni kurulmuştu ve şu anda epeyi popüler görünüyor. Lise yıllarımda öyle eğlenceli bir dönem geçirmiştim. Neyse gelelim konumuza, Spotify mı daha iyi yoksa Deezer mı?

Fiyat: 17.99

Para birimi: TRY

Uygulama Kategorisi: Multimedya

Editörün değerlendirmesi:
5

SONUÇ

Çok ciddi bir farkları bulunmayıp, Spotify’ın kullanımı, şarkı kalitesi ve kesintisiz çalışması açısından benim tercihim olacaktır. Fiyatlar ikisininde aynı olmasına karşın Spotify’ın kullanıcı dinleme alışkanlığı algoritması Deezer ile kıyaslanırsa çok iyi çünkü Deezer’da sürekli aynı şarkıları dinliyormuş hissine kapılıyorsunuz ve size günlük önerdiği şarkılar çok sınırlı olarak değişiyor. Siz de deneyip yorumlarınızı eklerseniz sevinirim.

İlerki süreçte youtube premium ve apple music’i de deneyimleyip sonuçları karşılaştıracağım.