a14ec58b8f29708183bada36211ab237f671b852
15 Nisan 2023

2 Olay ve 2 Neden, Araçları yetkili servise götürmeliyiz

ile umut

Deli Sorular

Artık işin ehli servisler, ustaların kalmadığına denk geldiniz mi hiç? Yada işi bazı ufak hilelerle yapmaya… çalışan ustalara?

Özet

Son 2 aylık süreçte araca çeki demiri taktırırken ve daha sonrasında tekerlerimi değiştirirken yaşadım ve bunun sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çeki Demiri

Yakın zamanda çekme karavan aldık ve çeki demiri taktırmak için opel servisine sorduğumuzda ellerinde parça olmadığı, sipariş verince yaklaşık 6 ay içinde geleceği belirtildiği için biz de 13pin modüllü Avrupa menşeili orjinal olarak geçen bir çeki demiri taktırmaya karar verdik. Buraya kadar bir sıkıntı yok ancak sonrasında yeni araçlarda römork modu olduğu ve bunun açılması gerektiği söylendi. Bunu ücrete dahil yapılmayıp servise gitmemiz gerekti. İşin kötü tarafı servis bu parça için bu modu programlayamayacakları sürekli hata alacağımızı söyledi, yaptırdığımız servis garanti verince yaptırmak durumunda kaldık. 1 aya yakın süredir bir sorun yaşamadık ancak nereyle görüştüysek bu işlemi opel yetkili servisin değil yaptırdığınız servisin yapabiliyor olması gerektiği söylendi. Basitçe anlattım ancak pişmanlık yaşamamak mümkün değil. Zaman kaybetmemek için servise gönderiyorlar yada gerçekten yapmayı bilmeden bu işlemi yapıyorlar.

Oto lastik

Gelelim ikinci işe, karavan parkına giderken sanırım sanayi yakınından geçtiğimiz için tekerimize çivi batmış, neyseki lastik tamir kitim vardı dedim ve denerken tekerlek tamamen indi ve kitin bozuk olduğunu farkettim. Sonrasında yedek tekeri takıp lastikçiye gittik, gitmişken yazlık lastikleri de taktıralım dedik. Ne mi oldu? Yol üzerindeki oto lastikçi amca yaşlıydı ve başka çalışan yoktu, ramazan gibi günde iki saatte lastiği tek başına yavaş yavaş taktı. Bu her ne kadar orucumuzu açamasak da problem değil, olabilir. Ancak yola çıktık tekerden tak tak diye ses geliyor. Biraz sürüp geri dönüp tekrar gittik, aracı yukarı kaldırdık gaza basınca ses geldi. Orada vazifesi bulunmayan bir kaç genç akslardan geliyor dese de eşim bir şey değiyor dedi ve neyseki usta olabilir dedi tekeri çıkardı. Taktığı balans demirlerinin üzerinde çizik vardı, bu arada üzerinde Fe yazıyor ama usta onların kurşun olduğunu iddia etti. Neyse ağırlıkları taktığı yer muhtemelen fren diskine yada oralarda bir yere temas edip ses çıkarıyormuş. Tekrar balans ayarı yapmadan biraz geriye taktı.

Bugün ise şehirler arası giderken bir baktım ki arabanın balans ayarı yok, ibre 120 gösterince sarsıyor. Ayrıca geri vitese takıp giderken de bir ses geliyor.

Sonuç

Şimdi yetkili servisten randevu alıyoruz, yer yok tabiki. Tekrar beklemeler, ödemeler vs…